12.05.2013

Witajcie „ludzie dobrej woli” odwiedzający naszą stronę,

Prawie półtora miesiąca nie nadawałem żadnych newsów. Czas nadrobić te zaległości, albowiem w tym czasie sporo się wydarzyło w życiu Stowarzyszenia.

Po pierwsze, tak jak już pisałem, w dniu 13 kwietnia w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi odbył się koncert Michała Wieczorka z zespołem Nastroje zatytułowany „Wiosna ach to ty”, z którego dochód w wysokości 600-zł przeznaczony został na  działalność Stowarzyszenia. Co ciekawe Panu Michałowi udało się zaprosić studentkę z Kongo studiującą w Łodzi do wzięcia udziału w koncercie. Tak więc, był też akcent afrykański! Jeszcze raz w imieniu Stowarzyszenia serdecznie dziękuję Panu Michałowi i całej ekipie zaangażowanej przy koncercie! W zakładce Przyjaciele i Sponsorzy zamieszczam linka na Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi: http://www.aoia.pl    Poniżej parę zdjęć:

      

Po drugie, mam przyjemność opublikować list jaki otrzymałem od Pani Reginy Sławińskiej dyrektor Przedszkola Nr 5 „Piąteczka” w Lidzbarku Warmińskim:

Witam Panie Romanie.  Nasza przedszkolna akcja prowadzona wśród dzieci i rodziców związana ze zbiórką puszek  aluminiowych i przekazaniem zarobionych funduszy na pomoc w budowie studni w Afryce dobiegła końca.

Zarówno dzieci jak i ich rodzice w trakcie zajęć, spotkań  dowiedzieli się przede wszystkim o problemie braku wody dla mieszkańców terenów jej pozbawionych. Staraliśmy się uczulić dzieci jak ważna jest  pomoc i solidarność z afrykańskimi  rówieśnikami .

Zbiórka puszek przebiegała sprawnie i dzięki niej udało się zgromadzić dość sporą ich ilość. To co, jednak spotkało nas na finale było dla nas samych ogromnym zaskoczeniem. Otóż  osoba – lidzbarski drobny przedsiębiorca – pośredniczący w ich skupie gdy dowiedział się o celu naszej akcji postanowił się przyłączyć. Otóż,  naszą skromną  kwotę ok. 150 zł zaokrąglił do pełnego 1000 zł !!!!!

Tak więc, Panie Romanie wspólnie z nim nasze Przedszkole Nr 5 „ Piąteczka” przekazuje powyższą kwotę na budowę studni w Czadzie.

Cieszymy się jeśli mogliśmy przyczynić się choć w takim stopniu do pomocy w dostępie do wody pitnej afrykańskich dzieci.

Przesyłam kilka fotek

                                                                    Regina Sławińska

                                                    dyrektor Przedszkola Nr 5 „ Piąteczka”

                                                             w Lidzbarku Warmińskim 

Serdecznie dziękujemy przedszkolakom, ich wychowawcom i oczywiście rodzicom za wsparcie naszej idei. Oddzielne wielkie dzięki przesyłamy nieznanemu nam przedsiębiorcy z Lidzbarka Warmińskiego za przyłączenie się do akcji. Zapewniamy, że przekazane środki zostaną wydatkowane zgodnie z ich przeznaczeniem, a tam gdzie powstanie studnia wybudowana między innymi dzięki nim, zamieścimy informację o ofiarodawcach. Ze względu na fakt nadchodzącego końca pory suchej, czyli odpowiedniego czasu dla budowy studni, realizacja studni ze środków otrzymanych od Przedszkola Nr 5 zostanie podjęta w następnym okresie, na początku 2014 roku o czym nie omieszkamy powiadomić. 

Link:  http://www.przedszkole5lw.­pl na Przedszkole Nr 5 z Lidzbarka Warmińskiego  ‎ zamieszczamy w zakładce Przyjaciele i Sponsorzy.

Po trzecie, zapraszam do odwiedzenia strony http://misja-kamerun.pl gdzie w aktualnościach z dnia 2013-03-21 o. Darek zamieścił wpis „Studnie mamy, dziękujemy!”. Dotyczy to naszej pomocy przy pogłębianiu i obudowie studni w sierocińcu w Yaounde prowadzonym przez Dominikanina o. Dariusza o czym pisałem wcześniej.

Po czwarte, otrzymałem właśnie maila od o. Krzysztofa z misji oblackiej w Figuil w Kamerunie z najnowszymi newsami. Otóż, w wiosce Ribao 2 mimo użycia kompresora nie udało się przebić przez zbyt twardą skałę do głównego źródła wody. Jednakże ludzie z wioski byli tak mocno zdeterminowani i tak bardzo prosili, że zaryzykowaliśmy kopanie od początku w innym miejscu w tej samej wiosce. Sami ludzie z wioski wykopali otwór na głębokość 7 metrów, 3 metry w ziemi i 4 metry w kruchej skale. Dalej nie można było kopać ręcznie, więc została zaangażowana ekipa z kompresorem, która jest na miejscu od ponad tygodnia i wydrążyła skałę o kolejne 1,5 metra.  Woda już jest, ale trzeba jeszcze kopać co najmniej 1-2 metry, aby poziom wody był wystarczający. Optymistyczne jest to, że już się woda pojawiła, bowiem jest to koniec pory suchej, czyli okres najniższych poziomów wód podziemnych. Dodatkowo ze środków Stowarzyszenia został zakupiony nowy wąż do kompresora, bo stary był już bardzo dziurawy i nie trzymał ciśnienia. Prawdopodobnie kiedy piszę te słowa kopanie studni jest na ukończeniu. Trzeba będzie jeszcze wpuścić kręgi betonowe, te które zostały z poprzedniej budowy i dorobić nowe, bo ta studnia będzie głębsza. Ufamy, że tym razem będzie dobrze. W wiosce Mayo Cora ludzie sami się zorganizowali i zaczęli kopać licząc na naszą pomoc na dalszym etapie prac, co niewątpliwe nastąpi jeszcze w tym sezonie suchym pod warunkiem, że nie będzie już niespodziewanych zdarzeń przy kopaniu studni w Ribao 2 i pogoda pozwoli (w maju mogą spaś pierwsze ulewne deszcze). Pogłębienie studni w Tchonchi na razie musi poczekać, zobaczymy jak się sprawy rozwiną.

Previous Post
Next Post
Comments are closed.